10 stycznia w 26 ośrodkach naukowych w kraju odbędzie się trzecia ogólnopolska Noc Biologów, na której miłośnicy biologii dowiedzą się m.in. ile trwa odruch, jak zrobić gumowe jajko oraz jak ptaki znajdują drogę podczas wędrówek dziennych i nocnych.
Odwiedzający Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dowiedzą się, czym jest sen, jak spać, żeby się wyspać jakie są zaburzenia i skutki niedoboru snu, jak spać, żeby się wyspać i czym jest sen kontrolowany. Zwiedzający UAM poznają również intrygujące fakty z życia owadziej modliszki, a w laboratoriach wyizolują DNA i przekonają się o możliwościach ciekłego azotu.
Uczestnicy warsztatów organizowanych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego sprawdzą m.in. sposoby diagnozowania chorób genetycznych oraz jak na podstawie niewielkiej ilości materiału biologicznego rozpoznać, kto był sprawcą przestępstwa.
Podczas zajęć na UMSC w Lublinie będzie można przyjrzeć się pracy wirusologa, spróbować własnoręcznie stworzyć szczepionkę oraz poznać techniki namnażania wirusów stosowane przy produkcji szczepionek. Dzieci od ósmego roku życia wcielą się w rolę detektywa i będą mogły np. ujawnić odciski palców na papierze, szkle i plastiku, a także pobrać własne odciski palców.
W Centrum Nauki Kopernik będzie można przekonać się, jakie czynniki są konieczne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy i co jest produktem ubocznym reakcji. Możliwe będzie też sprawdzenie, co wspólnego ma chlorofil ze świeceniem okrzemków w oceanach, których próbkę każdy uczestnik warsztatów dostanie w prezencie.
Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbędą się wykłady poświęcone m.in. zoonozom, czyli chorobom odzwierzęcym czy pasożytowaniu pijawek. W piątek na olsztyńskie uczelni otwarta będzie kawiarnia naukowa, w której każdy będzie mógł porozmawiać z olsztyńskimi naukowcami, dziennikarzami naukowymi i blogerami.
Z kolei uczestnicy warsztatów na Uniwersytecie Jagiellońskim dowiedzą się po co ptakom pióra; co ornitolog, patrząc na pióro, może powiedzieć o jego właścicielu; jak zbudować hotel dla pszczół. Słuchacze wykładów przekonają się np. jak rozwija się czerniak, jak naukowcy szukają leku na ten nowotwór oraz jakie są metody leczenia i diagnostyka boreliozy.
Z atrakcji Nocy Biologów będą mogli skorzystać mieszkańcy m.in. Szczecina, Trójmiasta, Białegostoku, Torunia, Katowic , Wrocławia, Łodzi. Większość wydarzeń rozpocznie się jeszcze przed zapadnięciem zmroku, a skończy około g. 22.
Udział w Nocy Biologów jest bezpłatny, ale na niektóre zajęcia niezbędna jest rejestracja.
Idea Nocy Biologów powstała w Poznaniu podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się 13 stycznia w piątek, dlatego w logo Nocy Biologów pojawił się czarny kot i sowa.
Więcej informacji na stronie http://www.nocbiologow.home.pl