Jakie organizmy żyją w ekstremalnych warunkach środowiskowych? Jak informują nas o zanieczyszczeniu środowiska? Na te pytania odpowiedzą eksperci podczas szóstego wykładu dla młodych naukowców w ramach Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.
Wykład szósty – 26 kwietnia 2013 r., godzina 11.00
Tytuł: "Ekstermofile – cóż to takiego?"
Młody ekspert: Michał Maszko (11 lat)
Dorosły ekspert: dr Józef Krawczyk, popularyzator wiedzy ekologicznej i dydaktyki biologii z Pracowni Nowoczesnych Strategii Nauczania Biologii Uniwersytetu Wrocławskiego, wygłosi wykład na temat "W jaki sposób żywe organizmy informują o zanieczyszczeniu środowiska?"
Moderator spotkania: Tomasz Markowski (lat 7,5), młody wykładowca z marcowego spotkania PAD
Miejsce: Dolnośląska Szkoła Wyższa, Wydział Nauk Pedagogicznych, ul. Strzegomska 55, aula, Wrocław
– Młody ekspert Michał odkryje przed uczestnikami PAD fascynujący świat biologii. Opowie o organizmach, które z naszej perspektywy żyją w skrajnie trudnych warunkach środowiskowych. Należą do nich m.in. bakterie zombie, które według badaczy mogły zapoczątkować życie na naszej planecie. – informuje dr Anetta Pereświet-Sołtan, koordynatorka projektu na Wydziale Nauk Pedagogicznych DSW.
Młody ekspert jest uczniem piątej klasy w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Długołęce. Interesuje się przyrodą, akwarystyką i wędkarstwem. Jest członkiem szkolnego koła przyrodniczego i turystycznego. Nie są mu obce niesporczaki, słonaczki i inne organizmy żyjące w skałach lub pod lodem.
– Michał uwielbia dzielić się swoją pasją i dlatego postanowił zostać wykładowcą w ramach Polskiej Akademii Dzieci. – z dumą o synu opowiada Iwona Maszko. – Jest bardzo aktywnym chłopcem. Pływa i bardzo dobrze jeździ na nartach. Marzy o podróży do Indii i na Wyspy Galapagos. – dodaje mama Michała.
Polska
Akademia Dzieci to projekt, w którym wykłady prowadzą zarówno mali, jak i
dorośli wykładowcy. Dzięki temu młodzi naukowcy mogą prezentować oraz poszerzać
swoją wiedzę. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.
Na pierwszym wykładzie uczestnicy uroczyście otrzymali imienne indeksy uczelni. Idea PAD zakłada, że słuchacze wykładów na kolejnych zjazdach sami mogą opowiedzieć o swoich pasjach, wcielając się w rolę eksperta. W tym roku projekt PAD jest realizowany w 20 ośrodkach w Polsce dla około 6 000 dzieci.
Patronat honorowy nad Polską Akademią Dzieci objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec.
Patronat medialny nad Polską Akademią Dzieci objęła TVP Wrocław.
Partnerzy wykładu:
– Aquapark Wrocław