aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026
Znajdź nas na    

Questing - pomysł na weekend

Dział: edukacja

Tomek Sawyer, Pan Samochodzik, Indiana Jones - to najsłynniejsi poszukiwacze skarbów, których przygody niecierpliwie śledziło każde dziecko, marząc, by wcielić się w ich rolę. Teraz to możliwe, dzięki nowej formie turystyki dostępnej dla całej rodziny: questingowi.

Do tej pory w Polsce powstało ponad 50 questów, czyli nieoznakowanych szlaków, dzięki którym można odkryć skarby danego regionu: tradycję, kulturę oraz jego największe atrakcje.

Questing to zabawa edukacyjna - gra terenowa, której celem jest wykonanie określonego zadania i odnalezienie skarbu, ale przede wszystkim odkrycie dziedzictwa regionalnego (m.in. kulturalnego, przyrodniczego i historycznego). Hasło "Tam skarb twój, gdzie serce twoje", które pomogło Panu Samochodzikowi odnaleźć skarb templariuszy, przyświeca również questingowi.

Dzięki questom w nieszablonowy sposób można stać się uczestnikiem fascynującej przygody. Co więcej poprzez aktywne zaangażowanie w tworzenie zagadek, można poznać pasjonujące miejsca,  zapomniane legendy lub odkryć na nowo swój region.

Uczestnik questu otrzymuje mapkę i opis, czyli zapisane prozą lub wierszem zadanie do zrealizowania. Wędrując zgodnie z instrukcjami rozwiązuje zagadki i łamigłówki. Tym sposobem dociera do miejsc oraz ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są opisane w żadnym przewodniku ani w Internecie. Na końcu uczestnik zabawy odkrywa skarb - skrzynkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest - mówi Łukasz Wilczyński, trener questingu w Polsce.

Gotowe questy mogą być atrakcyjną formą weekendowego zwiedzania rodzinnych stron. To zabawa dla całej rodziny, która umożliwi odkrycie tajemnic i historii odwiedzanych miejsc, zdobycie wiedzy o rodzinnych terenach, poznanie się w nowych, zaskakujących sytuacjach na szlakach, a przede wszystkim umocni więzi rodzinne. Wspólne przeżycia z fascynujących przygód na długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci, jak i rodziców.

Co ważne, ta forma turystyki nie wymaga dużych nakładów finansowych: wystarczą mapy ze szlakami i wierszowanymi wskazówkami, które dostępne są również na stronie internetowej www.questing.pl. Każdy  może je ściągnąć i wydrukować przed wyruszeniem w trasę.

Największym polskim projektem questingowym, realizowany na terenie województwa świętokrzyskiego jest "Bałtów - polską stolicą questingu". W Bałtowie powstaje 20 ścieżek edukacyjnych, w które zaangażowanych jest 20 gospodarstw agroturystycznych i 20 młodych osób - wolontariuszy. Projekt "Bałtów - polską stolicą QUESTINGU" współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2010.

ostatnia zmiana: 2011-08-05
Komentarze
Polityka Prywatności