Polscy naukowcy zamierzają zaszczepić w dzieciach pasję badawczą - w ramach projektu Eduscience przygotowali m.in.: transmisje rozmów z naukowcami m.in. z Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie, kilkadziesiąt festiwali i pikników naukowych organizowanych w mniejszych miastach, dostęp uczniów do laboratoriów badawczych, niespotykane dotąd programy lekcji.
W ramach projektu przewidziano organizację nawet kilkudziesięciu pikników i festiwali naukowych w mniejszych miastach. Uczniowie w ramach Eduscience mogą się też spodziewać wycieczek do obserwatoriów i wizyt w laboratoriach.
"Ten projekt to odpowiedź na bardzo słabą sytuację, jeśli chodzi o edukację przedmiotów ścisłych w szkole" - mówi uczestniczący w projekcie prof. Rowiński, dyrektor Instytutu Geofizyki PAN. Projekt ma pokazać, że nauki przyrodnicze są ciekawe. "Chcemy uczniom pokazać naukę z innej strony" - mówi.
"Dla mnie najważniejsze będzie, jeśli jakiejś grupie osób uda nam się zaszczepić pasję, jeśli osoby te zobaczą, że to wszystko jest fascynujące. Bo nauka to nie zbiór faktów zapisanych w podręczniku, jej tworzenie to proces dynamiczny" - zaznacza dyrektor IG PAN.
Projekt rozpoczął się już w marcu tego roku. Do późnej jesieni ma
trwać pilotażowa część projektu. Naukowcy przygotowują programy zajęć, opracowują materiały do
wykorzystania w szkołach czy przygotowują platformę internetową na
potrzeby projektu.
Eduscience ma trwać do listopada 2014 r. Chociaż do tego czasu zajęcia będą prowadzone w wybranych szkołach, to po zakończeniu projektu jego wyniki mają być dostępne dla wszystkich placówek w Polsce. "Mamy nadzieję, że gdzieś na końcu zaproponujemy nowe standardy nauczania" - deklaruje prof. Rowiński. (PAP)