aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Znajdź nas na    
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026

Projekt Edukacyjny MHP "Rówieśnicy"

Dział: edukacja

Historia Mariana Piekarskiego - żołnierza AK, skazanego po wojnie na śmierć i Mieczysława Smalca - założyciela Tajnego ZHP w Trawnikach w latach 50. zdobyły pierwsze miejsca w I etapie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Rówieśnicy" organizowanego przez Muzeum Historii Polski.

Postać Mariana Piekarskiego opisali uczniowie z gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Oni też zostali wyróżnieni pierwszą nagrodą w kategorii szkół gimnazjalnych. "Pan Piekarski, był żołnierzem AK, po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie, uratował z więzienia sowieckiego kilku kolegów z konspiracji. Po wojnie został skazany przez na śmierć i stracony" - powiedziała Joanna Lewoc, jedna z nagrodzonych uczennic.

Dramatyczną historię Piekarskiego opowiedziała jej siostra bohaterskiego akowca. "Zależało mi na tym, by poznali ją inni" - wyjaśniła gimnazjalistka. Okazją do tego był projekt "Rówieśnicy".

Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęli uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie. Wyróżniono ich za przypomnienie działalności Mieczysława Smalca ps. Sułtan. Za stworzenie konspiracyjnego harcerstwa i działalność wychowawczą oraz patriotyczną wśród młodzieży został skazany na śmierć. W wyniku amnestii karę zamieniono na długoletnie więzienie. "Mieczysław Smalec przeżył i cieszymy się, że dziś może bez obaw opowiadać nam, młodym ludziom o swoim życiu" - podkreślili Adam Hajduk, Marcin Dutkiewicz i Wojciech Krzyżanowski.

Członkowie sześciu zespołów nagrodzonych w I etapie konkursu w lipcu wezmą udział w warsztatach w Łódzkiej Szkole Filmowej. Ich efektem mają być etiudy filmowe o wybranych bohaterach.

Honorowy patronat nad konkursem objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.(PAP)


ostatnia zmiana: 2011-06-21
Komentarze
Polityka Prywatności