Znajdź nas na

Rozpoczęła się VI edycja programu edukacyjnego „Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy”. A razem z programem rozpoczyna się ogólnopolski konkurs na najlepszą inicjatywę poprawiającą bezpieczeństwo uczniów w pobliżu swojej szkoły.

Dnia 30 stycznia w Lublinie i w 10 innych miejscowościach na terenie województwa lubelskiego rozpocznie się międzynarodowy projekt Across The Skyline – Przez Horyzont, który potrwa do 12 marca.

Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS w Lublinie zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat na semestr letni. Studiowanie to również wspaniała zabawa dla najmłodszych.

Sześć szkół otrzymało dziś (16 stycznia) Znak Jakości Interkl@sa. Otrzymują go placówki, które najlepiej przygotowują swoich uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym. Uczestnicząca w uroczystości minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas podkreśliła, że Znak Jakości Interkl@sa potwierdza, iż wyróżniona nim szkoła nie tylko stała się ośrodkiem wdrażania idei społeczeństwa opartego na wiedzy, ale także że wykorzystuje komputery i internet w sposób twórczy.

Konkurs "Młody Innowator" kierowany jest do uczniów szkół podstawowych (od czwartej klasy), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodzi ludzie do 1 marca br. mogą zgłaszać swoje ciekawe, niespotykane pomysły na wynalazki.

W styczniu rozpoczęła się druga edycja „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha”, której celem jest zainteresowanie gimnazjalistów przedmiotami ścisłymi i nauką poprzez zabawę oraz wsparcie uzdolnionych technicznie młodych osób.

Szkoła ocenia uczniów, uczniowie ocenili szkołę. A ich ocena jest surowa – w placówkach edukacyjnych panuje brud. Jedynie co dziesiąty uczeń uważa, że w jego szkole poziom czystości jest zadawalający. – Najczęściej narzekają na stan szkolnych toalet oraz ich wyposażenie, a raczej na brak wyposażenia – mówi Krzysztof Koper, kierownik działu Usług Specjalistycznych z Zakładów Usługowych „EZT” S.A.

Z woli MEN, od września w szkołach pojawił się etat dla doradcy zawodowego, który ma za zadanie doradzać dzieciom w którą stronę powinny kierować swe kroki rozwoju zawodowego.

Akcja Code Girls adresowana jest do gimnazjalistek, które chcą zostać programistkami. To właśnie Google wspiera już najmłodsze talenty – i to wśród kobiet.

Licealiści coraz częściej wyjeżdżają na rok lub dwa lata nauki do tzw. boarding schools, czyli prywatnych szkół średnich z internatem w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że rocznie w szkołach tego typu uczy się od 150-200 uczniów z całej Polski, najczęściej nastolatków, którzy wyjeżdżają na tzw. term, czyli 3 miesięczny okres nauki lub cały rok szkolny.

Liceum Akademickie UMK po raz drugi z rzędu zostało uznane za najlepsze liceum w Polsce. „Rzeczpospolita” i „Perspektywy” opublikowały doroczny ranking szkół ponadgimnazjalnych.

12 stycznia br. o godzinie 9.00 około 250 tysięcy szóstoklasistów napisze próbny sprawdzian przygotowany przez wydawnictwo Operon.

Wydział Biologii i Nauk o Ziemi UJ w Krakowie zaprasza Nauczycieli i Uczniów szkół ponadpodstawowych o profilu biologicznym oraz wszystkich zainteresowanych biologią i naukami pokrewnymi do udziału w pierwszej ogólnopolskiej akcji Noc Biologów 2012, która odbędzie się w dniu 13 stycznia (piątek) 2012 r. Wstęp wolny!

Uczniowie i nauczyciele z całej Europy mogą zgłosić się do udziału w drugiej edycji konkursu U4Energy – pierwszej ogólnoeuropejskiej inicjatywie na temat oszczędzania energii i efektywności energetycznej.

Minister Edukacji Narodowej, Krystyna Szumilas podpisała rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Rozporządzenie dotyczy zmian systemu kształcenia zawodowego, które mają poprawić jakość kształcenia zawodowego, uelastycznić i dostosować ofertę edukacyjną do potrzeb zmieniającego się rynku pracy.

Od września naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych rozpoczęło około 20% wszystkich dzieci sześcioletnich. W obecnym roku szkolnym sześciolatki uczęszczają do blisko 90% szkół podstawowych lub oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w szkołach. Niektóre szkoły potrzebują jednak więcej czasu na włączenie się w realizację tej części reformy systemu oświaty.

Obozy językowe za granicą do dobry pomysł na spędzenie wakacji dla młodzieży. Uczenie się języka obcego w międzynarodowych grupach przynosi zdecydowanie większe efekty. Przy okazji można spędzić wspaniałe i bezpieczne wakacje w towarzystwie rówieśników z całego świata.

Udział w olimpiadach przedmiotowych jest dla uczniów nie tylko szansą na uzyskanie wyniku naukowego. Jest to również bardzo często przepustka do kariery.

O jakości kształcenia decyduje przede wszystkim doświadczenie i umiejętności nauczycieli oraz sprawna organizacja szkoły. W celu podniesienia efektywności lekcji, coraz częściej inwestuje się też w nowoczesne technologie, które są pomocne dla uczniów.

Każdy z nas powinien znać swoje prawa i obowiązki. Jednak mimo dużego zapotrzebowania na wiedzę z tej dziedziny, przeciętny Polak nie zna nawet podstawowych paragrafów czy rozporządzeń.