aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026
Znajdź nas na    
Artykuł sponsorowany

Jak dostać się na uczelnie Ligi Bluszczowej?

news.edubaza.pl

Liga Bluszczowa, czyli kilka najbardziej elitarnych uczelni na świecie – ich nazwa wzięła się od bluszczu jako roślinnego symbolu porastającego ich stare budynki. Czy dostanie się na takie uczelnie, jest w ogóle realne? Jak to zrobić? Sprawdź!

Liga Bluszczowa – elita czy mit?

Ivy League, czyli Liga Bluszczowa, to określenie na 8 najlepszych uczelni na świecie – wszystkie znajdują się na terenie Stanów Zjednoczonych. To m.in. Princeton, Yale czy Harvard. Nie wszystkie topowe uniwersytety należą do Ligi – Stanford czy MIT nie wchodzą w skład słynnej ósemki.

Wszystkie te szkoły są uniwersytetami prywatnymi, a dyplomy ich ukończenia uważa się za złotą kartę, z pomocą której można otworzyć wszystkie zawodowe drzwi. Czy jest to prawda? Na pewno nie jest to kłamstwo, choć trudno powiedzieć, że magia dyplomu zadziała sama z siebie. Z pewnością ułatwia zdobycie cennego stanowiska i daje lepszy start w zawodową karierę.

Wiele osób zastanawia się, ile kosztują studia na Harvardzie czy innych szkołach z Ligi – przykładowy koszt to około 80 tysięcy dolarów rocznie.

Proces rekrutacji – kogo szuka Ivy League?

Aby dostać się do Ligi Bluszczowej, nie wystarczą tylko dobre oceny. Mocne świadectwo ukończenia szkoły jest, rzecz jasna, obowiązkowe, ale uczelnie te poszukują osób wyjątkowych, zaangażowanych, aktywnych.

Bardzo istotna jest aplikacja, którą oddaje się w procesie rekrutacji. Obejmuje ona CV i esej na swój temat będący czymś na kształt listu motywacyjnego. Musisz w nim uwzględnić wszystkie swoje dokonania, w tym pozaszkolne, przedstawić swoje motywacje, pokazać, że studia w USA są Ci naprawdę potrzebne – i do czego.

Aplikacja musi być autentyczna, a Ty musisz zaprezentować się jako osobowość, jako odpowiedni kandydat na prestiżową uczelnię – taki, który wykorzysta szansę, przed obliczem której właśnie stoi. Warto angażować się w projekty, olimpiady, pozaszkolne wolontariaty i wszystko to, co pokaże, że jest się osobą ambitną i zdeterminowaną.

Kiedy zacząć przygotowania i na co zwrócić uwagę?

Planowanie aplikacji do Ivy League warto rozpocząć już 1,5-2 lata przed czasem – to moment na to, aby zacząć kolekcjonować osiągnięcia, rozwijać projekty, wolontariaty, szlifować umiejętności i zbierać jak najwyższe oceny.

Zwróć uwagę na wymagania czasowe, bo niektóre szkoły rozpoczynają rekrutację jeszcze jesienią – wszystkie dokumenty trzeba przesłać na czas. Sprawdź więc, jak się dostać na Harvard czy Princeton spoglądając na rozpiski na właściwych szkołom stronach.

Pamiętaj też o kosztach studiów – to, uśredniając, około 50-80 tysięcy dolarów rocznie oraz koszt tłumaczeń, aplikacji, koszt testów i potencjalnych egzaminów wstępnych. Zawczasu dowiedz się też, o jakie stypendia czy zapomogi możesz się ubiegać – istnieje szereg różnych kryteriów, jak np. niski dochód rodziny czy wyjątkowe osiągnięcia w danej dziedzinie.

Faktem jest, że dyplom ukończenia którejś ze szkół z Ivy League to naprawdę coś, z czego można być dumnym. Trzymamy kciuki! 


opublikowano: 2025-07-07
« powrót
Polityka Prywatności