Począwszy od września 2023 roku wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą im służyły przez kolejne etapy edukacji – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM. – W tym roku sprzęt trafi do 370 tys. uczniów.
Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że w ubiegłym roku ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich zostało wyposażonych w komputery. Podkreślił, że celem rządu jest tworzenie równych szans edukacyjnych i rozwojowych dla dzieci i młodzieży z całego kraju: – Od początku dążymy do ukształtowania Polski równych szans, gdzie opieka zdrowotna, oświata czy kultura będą dostępne dla wszystkich, w każdym zakątku naszej ojczyzny.
Minister Przemysław Czarnek zaznaczył, że po etapie reformy strukturalnej rząd wprowadza reformę programową: – Z jednej strony dbamy o to, żeby edukacja była na jak najwyższym poziomie i żeby dziedzictwo, które mamy przyjąć, pomnożyć i przekazać, rzeczywiście było dostępne dla naszych uczniów. Stąd reformy, jak wprowadzenie przedmiotu historia i teraźniejszość i nauczanie najnowszej historii od roku 1945. Stąd zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa i inne zmiany w podstawach programowych – mówił minister.
Szef resortu edukacji i nauki zaznaczył, że MEiN realizuje szereg programów, których celem jest unowocześnienie procesu edukacyjnego i przekazywanie wiedzy w atrakcyjny sposób: – Szkołę przyszłości mamy już dzisiaj. To jest najbardziej bogaty w tego rodzaju programy okres w historii szkoły. Tylko w ostatnim roku przeznaczyliśmy dzięki inicjatywie premiera 1,1 mld zł na „Laboratoria Przyszłości” dla 15 tys. szkół podstawowych – mówił minister Czarnek. – Nigdy w historii tego kraju nie było takiego programu, za takie środki finansowe i zrealizowanego w stu procentach od początku do końca – dodał.
Minister Przemysław Czarnek przypomniał, że w ostatnich latach na nowoczesną i cyfrową edukację rząd przeznaczył 5 mld zł: – Oprócz „Laboratoriów Przyszłości” mamy też program uzupełaniający – Mobilne Laboratoria Przyszłości. Szesnaście zespołów edukatorów, którzy jeżdżą po całej Polsce od września 2022 roku. Odwiedzili już 700 szkół i 40 tys. uczniów po to, żeby ten sprzęt, który trafił do szkół, był jak najbardziej efektywnie wykorzystywany. Ten program będziemy kontynuować.
Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński poinformował, że przekazanie komputerów uczniom IV klasy szkoły podstawowej to rekomendacja ekspertów. Sprzęt będzie własnością ucznia, tak jak było to w przypadku sprzętu przekazanego w ramach programu dla dzieci z obszarów popegeerowskich.
Minister Janusz Cieszyński zapowiedział też uruchomienie przetargu na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w kolejnym roku na sprzęt dla kolejnych roczników. – Chcemy, by ten program został w polskiej szkole na zawsze – dodał Janusz Cieszyński.