Rynek pracy nieustannie się zmienia. To oznacza, że aby pozostać konkurencyjnym, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. W tym celu najlepiej sięgnąć po wiedzę specjalistyczną, która jest przekazywana na różnego rodzaju szkoleniach. W których kursach finansowych warto szczególnie wziąć udział?
Każda okazja jest dobra, aby się przebranżowić lub poszukiwać nowego stanowiska. Aktywne szukanie pracy może przyczynić się do uzyskania nowych warunków płacowych – wysokie zarobki są celem samym w sobie. Również czynnikiem motywacyjnym – zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Gdy osoba zatrudniająca widzi, że jej podwładny nie jest już zależny od jednego środowiska pracy, jest to idealna sytuacja do wynegocjowania wyższej stawki miesięcznej. Poszukiwania pracy poparte podnoszeniem umiejętności poprzez uczestnictwo w np. kursach stacjonarnych to świetny sposób na pokazanie pracodawcy, że jest się zmotywowanym i chętnym do ciężkiej pracy. Dzięki temu być może będą chętni zaoferować wyższe wynagrodzenie już podczas samej rozmowy kwalifikacyjnej.
Dobry kurs to taki, który pozwoli zdobyć cenne umiejętności i kwalifikacje, których nie posiada konkurencja. Powinien być interesujący i wciągający, a także stanowić wyzwanie do krytycznego myślenia. Dawać możliwość uczenia się nowych rzeczy, ale jednocześnie stosowania tego w praktyce (to najszybszy sposób na przyswojenie nowego materiału edukacyjnego). Rynek kursów jest obecnie zalany takimi, które nie wnoszą nic nowego do życia interesanta. Wiele szkoleń bazuje na wiedzy starej, już nieprzydatnej, która wprowadza uczestników w błąd. Takich szkoleń należy unikać – są stratą pieniędzy oraz czasu.
Wartościowy kurs finansowy w 2022 roku powinien w swej budowie przypominać studia o kierunku ekonomicznym. Tematy, które muszą zostać na nim poruszone to:
budżetowanie;
oszczędzanie;
inwestowanie;
kredytowanie;
korzystanie z narzędzi zewnętrznych, takich jak Bankier SMART;
planowanie emerytalne;
planowanie nieruchomości;
prawo podatkowe.
Najbardziej opłacalne kursy zawodowe to te, które prowadzone są przez fachowców mających duże doświadczenie zawodowe. Absolwenci wyższych uczelni, choć na pewno bardzo uzdolnieni i mądrzy, mogą mieć braki na temat tego, jak wygląda ich zawód w praktyce. Często lepszym wyborem w roli mentora są samodzielni księgowi, którzy zaczynali jako samoucy.
Na koniec szkolenia kursanci muszą dostać odpowiedni certyfikat lub dyplom. Edukacja niepoparta odpowiednim dokumentem może być niewystarczająca w oczach przyszłego pracodawcy.
Wady i zalety istnieją zarówno w przypadku szkoleń stacjonarnych, jak i internetowych. Przeprowadzając kursy zdalnie uczestnicy:
nie muszą marnować swojego czasu na dojazdy;
są w stanie uczestniczyć w zajęciach, nawet gdy zmagają się z chorobą;
mogą przyswajać nowe informacje w przyjemniejszych warunkach (często wprost z łóżka);
nie są w stanie uzyskiwać informacji zwrotnych od prowadzącego w natychmiastowy sposób;
muszą polegać całkowicie na jakości połączenia internetowego;
mogą łatwo się rozkojarzyć;
mogą zostać nagrani, co wprawia wiele osób w dyskomfort.
Stacjonarne, klasyczne szkolenia pozwalają uczestnikom:
nawiązać w łatwiejszy sposób nowe znajomości (budowanie siatki kontaktów jest przydatne w pracy zawodowej);
zadawać pytania i uzyskiwać na nie odpowiedzi na bieżąco;
wykonywać zadania pod okiem doświadczonego specjalisty w danej dziedzinie;
skupić się na zdobywaniu wiedzy bez zbędnych rozpraszaczy.
Niezależnie od wybranego rodzaju szkolenia należy pamiętać, że oba nadają się do podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Ukończenie kursu, nieważne czy stacjonarnego, czy zdalnego pozwala na znalezienie pracy, w której wymagane jest operowanie konkretnymi umiejętnościami.
To szczególnie pracodawcy powinni rozważyć wysłanie swoich pracowników na kursy dla zaawansowanych. Podnoszenie umiejętności swoich podwładnych pozwala pozostać im na bieżąco z nowymi technologiami i trendami. Ponadto z bieżącymi zmianami przepisów w kodeksie cywilnym oraz prawie:
handlowym;
pracy;
cywilnym.
Inwestowanie w rozwój pracowników to jednocześnie inwestowanie w przyszłą zyskowność dochodową firmy. Większość pracodawców uważa, że aby osiągnąć sukces, trzeba być konkurencyjnym na rynku – mają rację. Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie przewagi jest zatrudnianie wykwalifikowanego personelu. Istotne jest posiadanie głównego księgowego i młodszego księgowego. Gdy jedna z osób będzie niezdolna do pracy ze względu na zwolnienie lekarskie, druga będzie mogła przejąć jej obowiązki. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma nigdy nie będzie narażona na straty, którym dało się zapobiec zawczasu.
Dlaczego pracodawcy powinni wybierać wyłącznie szkolenia prowadzone przez ekspertów? Bo dają gwarancję, że kursanci np. z działu kadr i płac będą odpowiednio przeszkoleni na temat zagadnień, takich jak:
prawa pracownicze;
obowiązki pracownicze;
naliczanie wynagrodzenia zgodnie z prawem pracy;
zasady przyznawania i liczenia urlopu wypoczynkowego;
zasady urlopu rodzicielskiego;
prawidłowe prowadzenie dokumentów pracowniczych;
przyznawanie świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
Pracodawcy mogą skorzystać z licznych dofinansowań, które obniżą koszty rozwoju zawodowego kursantów. W połączeniu z e-learningiem to najprostszy sposób, aby przeszkolić pracowników w miejscu pracy (pod okiem nadzorującego), a czas na naukę potraktować jako zwykłe roboczogodziny. Dzięki takiemu rozwiązaniu zadowolone będą obie strony.
Darmowe kursy, prowadzone przez amatorów, zazwyczaj nie kończą się wystawianiem certyfikatów, które zwiększają prestiż w oczach klientów i kontrahentów. Choć kuszące ze względu na zerowy koszt – zazwyczaj nie są wystarczające nawet dla osób początkujących.
Takie kursy mogą przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Osoby prywatne mogą dowiedzieć się, jak lepiej zarządzać finansami, planować przyszłość i oszczędzać pieniądze. Przedstawiciele firm mogą skorzystać z pracowników, którzy są wykwalifikowani, a tym samym mogą podejmować rozsądne decyzje finansowe.