Technik usług kosmetycznych jest osobą, która pomaga wydobyć i podkreślić piękno każdego ze swoich klientów, m. in. przeprowadzając zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze. Do przykładowych obowiązków kosmetyczki – bo tak brzmi potoczna nazwa tej profesji – należą: wykonywanie makijażu, charakteryzacji, manicure i pedicure oraz pielęgnacja cery i dekoltu.
Osoba zatrudniona na tym stanowisku potrafi także samodzielnie sporządzać i stosować kosmetyki, a ponadto jest odpowiedzialna za konserwowanie narzędzi i przyrządów kosmetycznych po każdym kliencie. W swojej pracy przestrzega najwyższych standardów higienicznych.
Poza tym kosmetyczka bardzo dobrze zna się na skórze – potrafi ocenić jej stan, zasugerować i przeprowadzić konkretny zabieg oraz doradzić w sprawie samodzielnej pielęgnacji twarzy czy dekoltu. Pomaga też klientowi rozwiązać problemy skórne, które często bywają przyczyną dyskomfortu.
Ludzie przykładają coraz większą wagę do wyglądu zewnętrznego – poza potrzebą czucia się dobrze ze sobą, często chcemy zrobić dobre wrażenie np. w relacjach biznesowych. Wtedy udajemy się na zabiegi do salonu kosmetycznego, odnowy biologicznej czy ośrodka SPA. Niekiedy przy okazji wizyty u fryzjera decydujemy się na manicure, pedicure lub inne zabiegi. We wszystkich wymienionych miejscach potrzebne są kompetentne osoby na stanowisku technik usług kosmetycznych. Co więcej, praca czeka też w niektórych hotelach oferujących klientom zabiegi wellness oraz w klinikach dermatologicznych.
Jeśli wolisz pracować na własny rachunek, możesz otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą – dobrze jest jednak najpierw zdobyć doświadczenie i klientów. W tej pracy, poza umiejętnościami i przyjaznym charakterem liczą się też relacje, które wypracujesz z klientkami. Często korzystamy z usług kosmetycznych osób, które znamy i którym ufamy – co z tego, że czasem na rynku jest ktoś, kto zrobi to taniej?
Więcej informacji na stronie Żaka:
https://zak.edu.pl/leksykon-zawodow/20-technik-uslug-kosmetycznych