Edukacja - artykuły

Terminy: ferie 2019   ferie 2020

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego – jak się przygotować?

Dział: edukacja

Już 17 kwietnia odbędzie się egzamin ósmoklasisty z wybranego języka obcego, w tym angielskiego. Będzie to pierwszy po reformie edukacji test, do którego muszą podejść wszyscy uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych. Jak się przygotować, aby zdobyć pozytywny wynik – podpowiada ekspert.

Mimo tego, że przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe dla wszystkich absolwentów podstawówek, to jednak Centralna Komisja Egzaminacyjna nie określiła minimalnego wyniku, który uczeń musi osiągnąć. Oznacza to, że testu nie można nie zdać, niemniej warto pamiętać, że od jego rezultatu zależy dalsza ścieżka edukacji. Dlatego im lepszy uzyskany wynik, tym większe są szanse na zdobycie miejsca w wymarzonej szkole ponadpodstawowej. A więc jak najlepiej się przygotować?

Ucz się krócej, a częściej

Główna metodyczka Tutlo, platformy online do nauki angielskiego, Sylwia Stachowicz podpowiada co zrobić, aby dobrze wypaść na egzaminie. – Po pierwsze, należy wiedzieć, że ludzki mózg może działać jak superkomputer, ale ma jednak pewne ograniczenia. O ile narząd ten może przechowywać i przetwarzać bardzo wiele informacji, to jednak nie jest w stanie przyjąć zbyt dużej dawki wiedzy za jednym razem. Dlatego lepiej jest uczyć się częściej, ale za to krócej – podpowiada ekspertka. – Już 20-minutowe sesje językowe, powtarzane dwa lub trzy razy w tygodniu mogą przynieść bardzo pozytywne efekty. Kluczowa jest tu systematyczność.

Mów, mów i jeszcze raz słuchaj!

Kolejną ważną rzeczą według ekspertki jest dobór odpowiedniej metody do nauki. – Inaczej będziemy przyswajać materiał z zakresu historii, tworząc np. mapy mentalne, a inaczej ucząc się angielskiego. W przypadku języka obcego niezwykle ważna jest praktyka, dlatego szczególny nacisk powinien być kładziony na mówienie i słuchanie. Dzięki temu tworzymy bogate środowisko językowe, które następnie pomoże w rozumieniu zasad gramatycznych w ich naturalnym kontekście, czyli w postaci zdań – wyjaśnia Sylwia Stachowicz z Tutlo. – Świetnym narzędziem jest rozmowa z native speakerem, czyli osobą, która od urodzenia mówi w danym języku, np. po angielsku.

Wysypiaj się

O ile nauka nocą jest możliwa, to jej rezultaty są zdecydowanie gorsze niż w przypadku nauki w ciągu dnia. Co więcej, pozbawiając organizm odpoczynku i snu, można łatwo zniechęcić się do dalszej nauki. – Badania wskazują na to, że mózg działa najefektywniej o poranku, dlatego ucząc się języka obcego, warto poświęcić na to pierwszą połowę dnia – tłumaczy ekspertka Tutlo. – Gdy okazuje się, że wieczorna nauka stanowi konieczność, sugeruję uczyć się maksymalnie do godziny 21:00 lub 22:00. Później niezbędna może być sztuczna stymulacja mózgu np. kofeiną, która, szczególnie w przypadku nastolatków, może działać niekorzystnie na organizm – podsumowuje Sylwia Stachowicz.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Egzamin ósmoklasisty, tak jak każdy inny ważny test, może wiązać się ze stresem, co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Jednak odpowiednie przygotowanie poparte zdobytą wiedzą, zdecydowanie pomoże poczuć się bardziej pewnym siebie. Oprócz nauki, ważne jest także odpowiednie przygotowanie psychiczne. Dzień przed egzaminem dobrze jest się wyciszyć i zrelaksować oglądając ulubiony film, czy spacerując.


data ostatniej modyfikacji: 2019-03-05 14:29:18
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języka za granicą
ef_220.jpg
JPEdukacja_220_pytania.gif
przeglad_nauka_jezyka_zagranica.gif
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
boks.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura WSPiA
miniatura
miniatura
Polityka Prywatności