Polska ma jeden z najwyższych wskaźników studentów i osób kończących studia, mimo to w światowym rankingu pierwsze polskie uczelnie znajdują się dopiero pod koniec czwartej setki, a na 1000 najlepszych jest ich zaledwie dziewięć. Głównym powodem tej sytuacji jest brak pieniędzy na inwestycje w studentów, naukę. Trudne warunki dla nauki nie przeszkadzają jednak Polakom w zdobywaniu nauki. Pośród europejskich uczelni poza Cambridge i Oxford polskie uniwersytety i politechniki wypadają całkiem dobrze.
Co więcej w Polsce funkcjonuje całkiem sporo szkół i kierunków międzynarodowych, gdzie wykładowym językiem jest angielski, co za tym idzie pozwalają one uczyć się nie tylko w wybranym kierunku, ale również szkolić język obcy. Wiele z nich uchodzi za prestiżowe uczelnie z uwagi na poziom jaki reprezentuje. W rankingu Financial Times podsumowującym uczelnie biznesowe w Europie znalazły się dwie najbardziej znane uczelnie ekonomiczne w Polsce : Akademia Leona Koźmińskiego oraz Szkoła Główna Handlowa z Warszawy. W rankingu tym Akademia Leona Koźmińskiego lasuje się na 41 miejscu, zaś SGH na 77 pozycji. Co roku możemy również zapoznać się z rankingiem uczelni wyższych według tygodnika Perspektywy, który obejmuje wyłącznie polski rynek edukacji na poziomie uczelni wyższych, tak państwowych, jak i niepublicznych.
W 2016 roku czołówkę otwierała Akademia Koźmińskiego oraz kolejno SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego oraz Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie. Godną zauważenia jest także Uczelnia Łazarskiego i Politechnika Warszawska. Prócz wyników w nauce rozmaitych dziedzin wiedzy warto zwrócić uwagę na kierunki stricte filologiczne. Wybierając się na studia zawodowe rozwój wiedzy językowej jest również wspierany i rozwijany, niemniej poza studiowaniem zarządzania, czy inżynierii budowlanej istnieją także kierunki filologiczne, które perfekcyjnie przygotowują do nauczania języka obcego, jak i władania nim, również jako tłumacz. Mając za kryterium najlepszą edukacje na kierunkach filologicznych ranking polskich uczelni otwiera Uniwersytet Warszawski.
Po pierwsze z uwagi na stosunkowo szeroki wybór języków, jakie możemy studiować. Nie bez znaczenia jest także uznawanie dyplomów przez pracodawców i renoma uczelni, jednakże tuż za nim znajduje się Uniwersytet Jagielloński z Krakowa. Popularny UJ kształci nie tylko polskich studentów, wyróżnia go międzynarodowe środowisko studentów, także na kierunkach filologicznych. Trzecie miejsce zajmuje Uniwersytet Adama Mickiewicza z Poznania, gdzie liderem wśród filologii jest polonistyka, chociaż nauczyć się możemy na tej uczelni także angielskiego, niemieckiego. Ciekawym kierunkiem do studiowania jest slawistyka obecna zarówno w Poznaniu, jak i w Krakowie.
Oceniając uczelnie pod kątem sprzyjającego środowiska i warunków do nauki języków obcych warto jest wziąć pod uwagę nie tylko poziom wykładowy języka obcego, który towarzyszy programowi studiów, ale także ilość studentów spoza Polski i uznaniowość dyplomu na arenie międzynarodowych pracodawców. Pod tym katem zarówno względem filologii jak i innych kierunków przoduje Uniwersytet Warszawski. Studenci z UW nie maja problemów w odnalezieniu się na rynku pracy w Polsce i za granicą.
Dzięki tej właściwości wielu młodych absolwentów usiłuje dostać się na studia właśnie na Uniwersytecie w Warszawie, pomimo wielu konkurencyjnych szkół w stolicy. W przypadku UW uczelnia stawia na klasykę, tym samym chcąc studiować dość rzadkie i niepopularne kierunki lepszym rozwiązaniem jest krakowska uczelnia o nieposzlakowanej opinii jaka jest UJ. Uniwersytet w Krakowie stawia przede wszystkim na współpracę międzynarodową, liczne wymiany, praktyki studenckie i aktywność w projektach unijnych dla studentów. Tym samym dzięki studiowaniu na UJ możemy doskonalić języki w praktyce, w naturalnych warunkach ich użycia. Co ważne wyjeżdżając np. do Anglii mamy okazję nie tylko porozmawiać z Anglikami po angielsku ale przede wszystkim zaznajomić się z wiedzą merytoryczną w języku angielskim. Tym samym obydwie wymienione uczelnie są bardzo dobre, jednak ich profile są różne i kładą nacisk na nieco inne aspekty studiowania. Niestety kolejne miejsca w rankingach uczelni są zmienne w czasie i dzieli je spora ilość punktów między liderami.
Inne rankingi, które warto obejrzeć:
Ranking uczelni wg liczby studentów »
Ranking uczelni wg kierunków »
Ranking miast akademickich wg liczby uczelni »
Ranking kierunków wg liczby kandydatów na 1 miejsce »
Oceny PKA dla kierunków studiów »
Ciekawym miejscem do studiowania dla ścisłowców a jednocześnie osób niezainteresowanych studiami biznesowymi typu MBA jest Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych. Wyjątkowość tej uczelni polega na nietypowości kierunków studiowania. Oferta jest wciąż dostosowywana do nowoczesnych technologii o potrzeb medialnych, komunikacyjnych, w tym językowych. Historia uczelni sięga roku 1993 roku. Lokalizacja w Warszawie i wydziałów w Gdańsku, Bytomiu sprawia iż ulega ona dywersyfikacji. Co ciekawe pośród informatycznych kierunków możemy w tej właśnie szkole studiować kulturę Japonii a przy tym nauczyć się języka japońskiego.
Przy okazji:
Gdy zainteresowani jesteśmy nauką języka obcego pod kątem filologicznym doskonałym wyborem może być Wyższa Szkołą Języków Obcych w Poznaniu. Wyróżnikiem są kierunki na dwóch stopniach filologii angielskiej, germanistyki prowadzone od podstaw. W tej szkole nauczymy się chińskiego, japońskiego jak również możemy studiować lingwistykę. To nie jedyna szkoła języków obcych w kraju, jednak należy do najbardziej renomowanych i cieszy się dużym zainteresowaniem studentów z całej Polski.
Poza uczelnią lub przed aplikowaniem do szkoły dodatkowo języka uczyć można się przez:
https://preply.com/pl/ (nauka online)
https://www.sprachcaffe.com/polski/main.htm (nauka za granicą)
https://www.fiszki.pl/ (fiszki do nauki)