Udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, jak i interdyscyplinarnych może zostać nagrodzony przez nauczycieli szkolnych, jak również doceniony przez sponsorów konkursowych fundujących nagrody rzeczowe dla zwycięzców i uczestników. Poza tym wiele olimpiad uprawnia do zwolnienia z egzaminów gimnazjalnego, czy maturalnego, jak i podnosi punktację w puli punktów zbieranych w rekrutacji na uczelnie wyższe. Tym samym warto jest brać udział w konkursach, nawet jeśli się nam nie udaje ich wygrać. Każda aktywność w tym zakresie poszerza nasza wiedzę, jak i przygotowuje na stres związany z egzaminami, klasówkami i testami. Zwycięstwo w konkursach daje nie lada satysfakcję, motywuje do dalszej nauki, a dla wielu osób to wspaniałe wyróżnienie. W zależności od tego w czym czujemy się dobrzy, co nas interesuje takie właśnie należy wybierać konkursy i olimpiady. Wybór jest bardzo duży. Mimo wszystko to nie my jako uczniowie decydujemy czy weźmiemy udział w olimpiadzie, bowiem szkoła musi zgłosić swój udział w wybranym konkursie.
Zatem jeśli zależy nam na wzięciu udziału w konkretnym przedsięwzięciu winniśmy monitować u nauczycieli aby zgłosili szkołę do konkursu. W zasadzie większość konkursów bazuje na trójstopniowej realizacji począwszy od etapu szkolnego, w którym wyłaniany jest przedstawiciel szkoły, poprzez etap okręgowy, często wojewódzki wyłaniający najlepszych reprezentantów, aż po etap krajowy.
Do najpopularniejszych olimpiad należą olimpiady językowe, matematyczne i pochodne matematyki w obszarze ekonomii, przedsiębiorczości. Do olimpiad z przedmiotów ścisłych należy olimpiada statystyczna realizowana przez Komitet Główny. Ma ona charakter interdyscyplinarny i obejmuje wiedzę z zakresu statystyki w powiązaniu z geografią, matematyką, informatyką i przyrodą. Rozwija kompetencje z zakresu analizy źródeł i argumentacji. Cieszy się ona dość dużym zainteresowaniem uczniów szkół średnich. Z zakresu wiedzy humanistycznej, a wręcz polonistycznej godnym dostrzeżenia jest konkurs Misja-książka. Jest to ogólnopolski turniej literacki oparty na idei tworzenia własnej książki. Drużyny piszą opowiadania i projektują publikacje książkowe w systemie wydawniczym Ridero.
Dla miłośników ekonomii i finansów poleca się konkurs Akademia Młodego ekonomisty kierowany do gimnazjalistów. Akademię prowadzi Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wespół z SGH w Warszawie, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu oraz Białymstoku, Szczecinie i Łodzi.
Dość oryginalnym konkursem jest Młody Innowator organizowany przez Komitet Naukowo-Techniczny FSNT-NOT z Towarzystwem Kultury Technicznej i Stowarzyszeniem Polskich Wynalazców. Tegoroczny konkurs to już dziesiąta edycja pod hasłem Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie.
Ciekawą inicjatywą dla umysłów ścisłych jest kolejna edycja
Olimpiady Matematycznej Juniorów dedykowana gimnazjalistom. Interesującą olimpiada jest olimpiada wiedzy ekonomicznej. Jej organizatorem jest Polskie Towarzystwo Ekonomiczne od 1987 r. na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Cieszy się ona nie lada renomą, tegoroczny konkurs jest jej trzydziestą edycją pod hasłem Państwo a gospodarka.
Kontrpropozycją dla dusz artystycznych jest Olimpiada artystyczna. Uczestnicy olimpiady wybierają pomiędzy sekcją historii sztuki i muzyki. Laureaci i finaliści olimpiady są zwolnieni z matury w zakresie historii sztuki lub muzyki. Są też przewidziane ulgi w staraniu się o studiowanie na kierunkach takich jak muzykologia, czy wychowanie plastyczne, dziennikarstwo itp. na Uniwersytecie Warszawskim.
Propozycji konkursów nie brakuje również dla osób fascynujących się lingwistyką. Jednym z nich jest Ogólnopolski
Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor - edycja XVIII pod patronatem Politechniki Wrocławskiej. Konkurs należy do inicjatyw Łowimy Talenty, która ma na celu promowanie szczególnie uzdolnionych uczniów.
Jeśli bardziej interesujesz się językiem polskim, niżeli językami obcymi warto poświęcić uwagę
konkursowi Giętkiego Pióra organizowanemu przez Stowarzyszenie Parafiada. Konkurs opiera się na trzech stopniach począwszy od konkursu na esej do 1000słów na temat Na początku było słowo.
Dla osób interesujących się historią proponowany jest konkurs
Olimpiada Solidarności. Jej organizatorem jest Fundacja Wolności. Głównym celem Olimpiady jest podniesienie poziomu wiedzy o historii najnowszej Polski lat 1970 - 1990. Olimpiada odbywa się pod patronatem MEN, ORE. Nieco inną olimpiadą jest XXVII Olimpiada Teologii Katolickiej na temat Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca. Organizatorem konkursu jest Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz Archidiecezja Lubelska. Pośród oryginalnych dziedzin wiedzy wymienić też warto Olimpiadę Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowana przez PCK, czy olimpiada wiedzy o Afryce, olimpiada medialna, olimpiada wiedzy o rodzinie i wiele innych.
Wśród prestiżowych, ale i klasycznych olimpiad warto zwrócić uwagę na olimpiady pod patronatem MEN jak olimpiada matematyczna, fizyczna, biologiczna, jak i konkursy o pewnej renomie wykształconej na przestrzeni lat funkcjonowania jak w przypadku konkursu matematycznego dla szkół podstawowych i gimnazjum Kangur.
Podkreślić warto iż poza olimpiadami przedmiotowymi i interdyscyplinarnymi istnieją także konkursy zawodowe jak olimpiada wiedzy i umiejętności rolniczych organizowana przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, czy też
Olimpiada Spedycyjno-Logistyczna, której organizatorem jest uniwersytet Gdański.
Biorąc udział w olimpiadach i konkurach zawsze warto jest zainteresować się zakresem wiedzy, jaki obejmuje, sposobem egzaminowania, testowania wiedzy, jak i wymiarem praktycznym olimpiady, jej korzyściami w życiu codziennym. Niektóre z olimpiad i konkursów to doskonałe doświadczenia praktyczne, nauka pracy zespołowej, jak i rozwój kreatywności, szansa na sukces w młodym wieku.
Aby podszkolić język obcy np. przed Olimpiadą polecamy 4 strony: