Nie możesz oderwać się od gier komputerowych? Grasz online, rywalizując z innymi i jesteś w tym naprawdę dobry? To świetnie się składa! TEB Edukacja przygotowuje zupełnie nową, zaskakującą specjalizację na kierunku Technik informatyk – e-sport i gaming.
Granie online na lekcjach wydaje się dosyć abstrakcyjne. Przecież to właśnie nauczyciele odgrywają rolę strażników książek jako jedynego słusznego wynalazku znajdującego się na szkolnej ławie oraz są zagorzałymi przeciwnikami korzystania ze sprzętów elektronicznych podczas zajęć. - My mamy nieco innowacyjne podejście – śmieje się Justyna Boruch, dyrektor technikum TEB Edukacja w Radomiu. - Uważamy, że to właśnie dzięki nowym technologiom uczniowie wykształcają w sobie bardzo przydatne cechy w codziennym życiu takie, jak umiejętność rywalizacji, organizacji czy współpracy. Obecnie dzieje się to jedynie w sposób nowoczesny, bardziej adekwatny do współczesnych czasów, na przykład poprzez rozgrywki w wirtualnym świecie – dodaje.
E-sport w praktyce
Choć w Polsce profil e-sportowy jest nowością, to szkoły skupiające się na tej dziedzinie na świecie są już bardzo powszechne. Wszystko ze względu na ogromną popularność wirtualnych zawodów. Rozgrywki miłośników gier nie wiążą się z żadną aktywnością fizyczną, mimo to przyciągają całe rzesze fanów, którzy już nie tylko oglądają turnieje przed swoim komputerem, ale spotykają się na eventach, by obserwować strategię graczy na dużym ekranie (podobnie jak to się dzieje w przypadku np. piłki nożnej).
E-sport w Polsce lawinowo, a jego postrzeganie ewoluuje – od stereotypu zaniedbanego informatyka siedzącego godzinami przed komputerem do celebryty. Tak – celebryty. Bo właśnie w taki sposób postrzegani są zwycięzcy gracze w środowisku międzynarodowym. Najbardziej rozpoznawalni gracze e-sportu mają status gwiazd, a ich fan-cluby liczą rzesze fanów.
Nowe ścieżki kariery
Wirtualne rozgrywki nie są wcale tak odległe od klasycznie pojmowanego sportu. Zarówno jedną, jak i drugą dziedzinę łączy nierozerwalnie duch rywalizacji. - To właśnie ten bodziec wykształca w ludziach potrzebę nieustannego polepszania własnych umiejętności, by docelowo zostać zwycięzcą. W przypadku gier komputerowych rozwija się także strategiczne myślenie, umiejętność przewidywania, analizowania oraz pacy zespołowej - tłumaczy Anna Grajek, psycholog. - Co więcej, wysoko rozwinięte, określone cechy gracza są już nie tylko doceniane przez grono pasjonatów samego tematu, ale nawet ... firmy rekrutujące. W końcu sukces w takiej grze jest najlepszym dowodem potwierdzającym oczekiwane umiejętności kandydata – dodaje.
Dzisiaj ważna jest nie tylko wiedza, ale również inne umiejętności, które mają znaczący wpływ na człowieka oraz jego pozycję na rynku pracy. Firmy dziś dokładnie wiedzą, kogo poszukują na dane stanowisko oraz znajdują coraz to bardziej niekonwencjonalne sposoby na znalezienie idealnego kandydata. - Mamy nadzieję, że kierunek Technik informatyk – klasa patronacka Microsoft ze specjalizacją e-sport i gaming otworzy młodych ludzi na nowe ścieżki kariery. Dlatego właśnie nieustannie pracujemy nad propozycjami nowych, coraz to bardziej innowacyjnych kierunków. – tłumaczy Justyna Boruch.
Zostań mistrzem swojej pasji!
Nowa specjalizacja jest dedykowana uczniom kierunku Technik informatyk. - Ma stanowić uzupełnienie standardowego planu zajęć oraz rozwijać pasję młodych ludzi. Gry komputerowe bazują na konkurencjach zespołowych, dlatego też stworzymy szkolną drużynę, w której gronie będziemy trenować, czyli grać w gry online, w ramach zajęć dodatkowych – opowiada dyrektor oddziału Elżbieta Garlacz-Janicka.
Osoby na specjalizacji e-sport i gaming będą miały do dyspozycji profesjonalny sprzęt do treningów – w tym specjalistyczne myszki Mamba, klawiatury Anansi, komputery Allienware oraz fotele DXRacer. - To naprawdę robi wrażenie, będzie można poczuć się jak prawdziwy gracz z wieloletnim doświadczeniem. Zawsze grałem w League of Legends po szkole. Osiągałem pewne sukcesy, ale nigdy nie spodziewałem się, że będę mógł grać na lekcjach, a do tego na takim sprzęcie – emocjonuje się uczeń kierunku Technik informatyk.
Wyprzedzamy trendy
Proponowana specjalizacja to nowość na skalę ogólnopolską. Znakomicie wyposażone sale oraz możliwość wyboru lekcji dodatkowych sprawia, że e-sport i gaming na kierunku Technik informatyk cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. - Staraliśmy się, by młodzież miała duży wybór i przede wszystkim możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Dlatego, oprócz zajęć przygotowujących do turniejów gamingowych, proponujemy także lekcje z grafiki oraz zasad programowania. Bloki zajęć prowadzone są przez praktyków, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Mało teorii, dużo praktyki to podstawa skutecznej nauki i rozwijania swoich pasji – dodaje dyrektor oddziału.
Kierunek Technik informatyk prowadzony jest pod patronatem firmy Microsoft. Uczniowie, wybierający specjalizację e-sport i gaming otrzymują, możliwość zdobycia certyfikatów Microsoft, a także uczestnictwa w konferencjach organizowanych przez patrona - lidera branży informatycznej oraz wiele innych korzyści wyróżniających uczniów Technikum TEB Edukacja.