aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026
Znajdź nas na    

Najszczęśliwszy zawód świata - artysta, kreator trendów i psycholog w jednym

Dział: edukacja

Czarujące słowa, szalejące endorfiny, komplementy, adrenalina ... Brzmi dobrze? Jak najbardziej! O czym mowa? O zawodzie fryzjera! Ale zaraz, zaraz ... Gdzie we fryzjerstwie emocje i zachwyt? Właśnie tam, gdzie jest dobry fryzjer! Fach w ręku to podstawa – tego można się nauczyć. Jednak pasja, kontakt z ludźmi, udane metamorfozy i zadowolone oczy klientów – to właśnie prawdziwe, ekscytujące życie fryzjera!

Badania wykazują, że prawie 70% pracujących w branży fryzjerskiej to osoby spełnione zawodowo i zadowolone ze swojej posady. Jak to możliwe? - W mojej pracy najlepsze jest to, że jej efekty widzę od razu. Satysfakcję czerpię z zadowolenia klientów, którą po prostu widać – tłumaczy Magdalena, pracownik jednego z salonów fryzur w Starogardzie Gdańskim.

Nowoczesne fryzjerstwo

Dobry fryzjer czerpie radość ze swojej pracy. Tym bardziej, że dziś – ten niegdyś rzemieślniczy zawód – zyskał nowy wymiar. Fryzjer, a właściwie – stylista włosów, kreator fryzur, hairdresser – jest obecnie jedną z bardzo pożądanych na rynku profesji. To nie tylko osoba, która obcina włosy, ale niejako artysta, dbający o image swoich klientów; doradca, który wie najlepiej, jaka fryzura będzie odpowiednia, najłatwiejsza w utrzymaniu, jednocześnie pasująca do charakteru, stylu i oczekiwań klienta. Nie zapominajmy również, że fryzjer to towarzysz – osoba, która nie tylko zadba o wygląd, ale również wysłucha, zrozumie i ... trochę poplotkuje.

Nowoczesne fryzjerstwo to także gruntowna wiedza na temat budowy włosa, jego reakcji na różnego rodzaju produkty, a także zachowanie danych włosów – cienkich, grubych, prostych, kręconych, miękkich - na konkretny styl cięcia. Obecnie salony fryzjerskie specjalizują się również w wykonywaniu masażu głowy, praktykach relaksacyjnych oraz odpowiedniej pielęgnacji włosów i skóry głowy, proponując tym samym bogatą ofertę profesjonalnych zabiegów.

Dobry fryzjer – co to znaczy?

Salony fryzjerskie w ciągu ostatnich dwóch dekad same przeszły metamorfozę, a nawet rewolucję. Znajdują się praktycznie na każdym rogu, w każdej, nawet tej najmniejszej miejscowości ... Jednym słowem – praca we fryzjerstwie to rzeczywisty potencjał na rynku pracy. Ale, czy oby na pewno – tak dumnie dziś nazywani – styliści, są fachowcami w swojej dziedzinie? - Nie każda osoba pracująca w salonie fryzjerskim jest profesjonalistą. Są fryzjerzy, którzy zatrzymali się na pewnym etapie, nie rozwijają się, a fryzjerstwo to przecież dziedzina bardzo dynamiczna. Trendy się zmieniają. Tak jak w modzie, tak i w stylistyce fryzur – opowiada Magda. - Wszystko zależy od właściciela salonu. Szanujące się zakłady fryzjerskie starannie dobierają pracowników, którzy później odnoszą spektakularne sukcesy. Nam właśnie zależy na takich osobach, które będą dobre w swoim fachu. Dlatego do naszego salonu poszukujemy ludzi młodych, pragnących się rozwijać. Jednocześnie zwracamy dużą uwagę na to, by początkujący fryzjerzy mieli gruntowne i dobre wykształcenie – dodaje.

Właściciele salonów fryzjerskich, zatrudniając nową osobę, zwracają również uwagę na jej poczucie estetyki oraz komunikatywność. Bo przecież fryzjer to najlepszy przyjaciel człowieka. A jak załapać z klientem wspólny język i tzw. przyjacielski flow? Właśnie poprzez rozmowę, odpowiednie doradztwo, a przede wszystkim umiejętność słuchania jego potrzeb.

Wykształcenie to podstawa

Zrozumienie klienta, odpowiednie rozpoznanie struktury włosów i dopasowanie do nich dobrej stylizacji – to umiejętności, które przychodzą z czasem i doświadczeniem. Aby jednak osiągnąć taki etap swojej profesji, ważne jest gruntowne wykształcenie. Praca w dobrym salonie fryzjerskim jest możliwa tylko wtedy, gdy już od początku nauki młody fryzjer ma kontakt z profesjonalistami. - Dlatego w naszej szkole powstał kierunek Technik usług fryzjerskich z wizażem i stylizacją. Jest to klasa patronacka firmy Schwarzkopf Professional, lidera w produktach fryzjerskich na polskim i europejskim rynku od lat. To u nas młodzi adepci sztuki fryzjerskiej uczą się strzyżenia damskiego, męskiego i dziecięcego zgodnego z preferencjami oraz kształtem twarzy klienta. Szkolą się też w wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych włosów i skóry głowy, a także rozjaśnianiu, koloryzacji, ondulacji i prostowaniu włosów. Poznają najnowsze trendy branży fryzjerskiej, technikę projektowania fryzur w programach komputerowych, a także zabiegów pielęgnacyjnych, przedłużania i zagęszczania włosów – tłumaczy Bogusława Karankowska, dyrektor jednej z placówek Technikum TEB Edukacja. - A to tylko namiastka naszego rozległego programu, który kształci profesjonalnych fryzjerów – dodaje.

Profesjonalny start

Kierunki techniczne, gdzie stawia się na gruntowną naukę zawodu, pozwalają poznać nie tylko podstawy fryzjerstwa, ale – przez obszerny oraz wielopłaszczyznowy program zajęć – uczą przydatnych umiejętności i rozwijają wyobraźnię młodego człowieka zafascynowanego fryzjerstwem. - Staramy się wspierać młode talenty. Wiemy, że fryzjer to tak naprawdę zawód bazujący na tzw. multitaskingu, czyli umiejętności pracy nad wieloma aspektami naraz. Fryzjer powinien nie tylko posiadać umiejętności twarde, wyuczone, jak cięcie, mycie, koloryzacja. Przede wszystkim powinien mieć wyobraźnię oraz wiedzę na temat możliwości, jakie daje nowoczesne fryzjerstwo. Jako fryzjerzy możemy zdziałać cuda, możemy odmienić człowieka, zadbać o niego, zmienić jego wygląd – to jest właśnie fascynujące w tym zawodzie – opowiada Jarosław Szendera, PPS Manager z firmy Schwarzkopf Professional. Marka Schwarzkopf Professional wspiera profesjonalistów. Szczególnie docenia połączenie fryzjerstwa z nauką wizażu i stylizacji. - Stylizacja powinna być spójna – ubiór, makijaż, fryzura – to ostanie jako wisienka na torcie. Wszystko idealnie dopasowane do okazji, raz klasycznie i wytwornie, kiedy indziej zawadiacko i na luzie. Zawsze jednak w sposób przemyślany! – wyjaśnia Jarosław Szendera. - To właśnie takich fryzjerów-stylistów chcemy kształcić, wspierać i im kibicować. Dlatego dla kierunku Technik usług fryzjerskich w Technikum TEB Edukacja stworzyliśmy materiały dydaktyczne przygotowane przez naszych specjalistów. Ponadto uczniowie po skończeniu tego kierunku otrzymują Dyplom Schwarzkopf Professional – dodaje.

Najważniejszy fundament zawodowy

Jak widać, zawód fryzjera to profesja emocjonująca, porywająca, poszerzająca horyzonty. Jednak zanim staniesz się fryzjerem-stylistą, przed Tobą nauka. Pamiętaj, by wybrać kierunek rozwijający, który da Ci dobry start. Bo gruntowne wykształcenie to podstawa dla zawodowego sukcesu.


Dodatkowe informacje znajdziesz również na kwalifikacjezawodowe.info - 
opis zawodu FRYZJER



opublikowano: 2016-05-19
Komentarze
Polityka Prywatności