Pokolenie Z. Młodzież urodzona po 1995 roku. Nie znają życia bez smartfona, komputera, tableta, a już na pewno bez telewizora. Największą frajdę sprawia im czynne uczestnictwo w życiu wirtualnym. Funkcjonują na Facebooku, Instagramie, Snapchacie, Twitterze i to tam budują swoje relacje. Internet jest dla nich miejscem, gdzie budują swój wizerunek. Tworzą obraz samych siebie. Grafiki i sweetfocie, memy i demoty to ich codzienność. Wielu twierdzi, że zainteresowania młodych nie mają przyszłości. Upatrują schyłek „prawdziwych” pasji takich jak muzyka, taniec czy sztuki piękne. Nic bardziej mylnego.
Wielopak
Na rynku pracy nadszedł czas na multizadaniowość – coraz częściej pojawiają się pojęcia: multiscreening i multitasking. W oczach pracodawców cenne są osoby, które w krótkim czasie potrafią nauczyć się nowych technologii, nowoczesnych technik i wykorzystać wcześniej zdobyte umiejętności oraz wiedzę o nowinkach, trendach, kierunkach zmian. Tacy są właśnie młodzi z pokolenia „Z”. Chcą działać, przewidywać zmiany. Chcą być na bieżąco z tym co się dzieje w świecie rzeczywistym i wirtualnym. Czują, że biurko i cichy etat nie są ich przeznaczeniem.
Trudny wybór
Uczniowie klas trzecich gimnazjum, których w tym roku jest ponad 372 tys. już niedługo staną przed trudnym wyborem. Co dalej ze sobą zrobić. Liceum, technikum, zawodówka… Mnożą się pytania. Nadchodząca wiosna to dla nich nie tak jak dotychczas okres nowych kolekcji, porządków czy aktywności sportowej na świeżym powietrzu. Najbliższe miesiące to także targi edukacyjne, drzwi otwarte oraz prezentacje i spotkania, które mają pomóc młodym ludziom i ich rodzicom podjąć ważną decyzję. Najważniejsze, żeby uczeń kończący gimnazjum znalazł wsparcie w bliskich. Młodzi mają swoje pomysły na życie, często odmienne od zdania ich rodziców. Ważne, żeby rozmawiać z dzieckiem o jego pasjach, zainteresowaniach i pomóc mu w wyborze. Warto też skonsultować się z wychowawcą i nauczycielami, którzy mogą podpowiedzieć w jakim kierunku warto się rozwijać lub omówić swoje plany z doradcą zawodowym. – mówi psycholog Karolina Kiedrowska.
Kreatywni i wyważeni
Kreatywny to słowo od kilku lat odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Już zabawki dla niemowlaków maja być kreatywne. Rodzice oczekują od nauczycieli, że ich dzieci nauczą się kreatywności w szkole. Prawie każda oferta pracy zawiera w wymaganiach kreatywność. W rzeczywistości ważne są przede wszystkim umiejętności. W najbliższym czasie pracodawcy będą poszukiwali tzw. wyważonych pracowników, z jednej strony osób o twardych kwalifikacjach technicznych czy zawodowych, a z drugiej osób o szerokich horyzontach myślowych, pomysłowych, dla których celem nie jest chodzenie do pracy, a realizowanie się w jej wykonywaniu - mówi Katarzyna Chybińska, doradca zawodowy.
F jak fototechnik
Biorąc pod uwagę szybki rozwój rynku usług wizualnych, spore szanse na znalezienie dobrej pracy w tej dziedzinie daje wykształcenie w zawodzie fototechnik. Dyplom w tym zawodzie otwiera drzwi do pracy zarówno w zawodach związanych z fotografią i obróbką zdjęć jak i na stanowiskach, gdzie realizuje się projekty multimedialne. Państwowy dyplom fototechnika można zdobyć, ucząc się w technikum TEB Edukacja. - W naszej szkole będziemy kształcić młodzież właśnie na tym kierunku. Nasi przyszli absolwenci będą doskonale znać techniki fotografii cyfrowej i analogowej, a korekta i montaż fotograficzny oraz multimedialny nie będą dla nich żadnym wyzwaniem. Nauka zawodu to także wykonywanie projektów łączących różne media i poznawanie tajników skutecznej reklamy – mówi Bogusława Karankowska, Dyrektor jednej z placówek Technikum TEB Edukacja.
Więcej o zawodzie fototechnika na kwalifikacjezawodowe.info.
Szybciej, więcej
Postęp technologiczny i lawinowe pojawianie się nowego sprzętu elektronicznego, a zwłaszcza fotograficznego, zachęca rzesze pasjonatów do wykonywania zdjęć, jednak poziom jakościowy tych prac rzadko jest satysfakcjonujący. Tej modzie sprzyja fakt zainteresowania mediami społecznościowymi w każdej grupie wiekowej. Wychodzimy naprzeciw globalnej tendencji i w cyklu czteroletnim będziemy przygotowywać praktycznie ucznia technikum do wykonywania zawodu Fototechnika - zawodu rozwojowego bez względu na wielkość miasta i dominującą lokalnie gałąź przemysłu - dodaje Bogusława Karankowska
Wynalazek z przyszłością
Od czasu narodzin fotografii obserwujemy stały rozwój profesji związanych z multimediami. Nic nie zapowiada, żebyśmy przestali wykonywać zdjęcia, drukować, tworzyć grafikę. Wręcz przeciwnie. Dlatego potencjał tkwi w zawodzie fototechnika. To zawód, w którym można realizować siebie samego, rozwijać artystyczne spojrzenie na świat, doskonalić swoje umiejętności multimedialne a w przyszłości połączyć pasję z pracą zawodową.