Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w ogólnopolskim konkursie literackim i plastycznym, towarzyszącym prapremierze sztuce "Oczy nieba" oraz cyklowi edukacyjnemu Teatru Powszechnego w Łodzi "Dziecko w sytuacji".
Spektakl "Oczy nieba" opowiada o trójce przyjaciół, którzy odbywają podróż na granicy świata rzeczywistego i wyobraźni, podczas której oswajają swoje najgłębsze lęki i tęsknoty - brak matki, towarzyszące mu brak bezpieczeństwa i poczucia własnej wartości. Temat przyjaźni jest też jednym z najpopularniejszych tematów podejmowanych w literaturze, sztuce i filozofii. O przyjaźni jako jednej z cnót pisał między innymi Artystoteles. W oparciu o powyższe informacje i przytoczone fragmenty przygotuj pracę plastyczną, wiersz lub opowiadanie poświęcone przyjaźni. Cytaty potraktuj jako punkt wyjścia dla własnej interpretacji tematu.
Przyjaźń jest pewną równością wynikającą z tego, iż przyjaciele stanowią wspólnotę. Warunkiem przyjaźni jest zatem posiadanie przez przyjaźniących się jak najwięcej zbieżnych punktów odniesienia. Do natury przyjaźni odnosi się fakt, iż przyjaciel chce dobrze czynić przyjacielowi i nie chce zarazem być przyczyną jakiegoś zła dla niego, co wyraża się w sformułowaniu, że przyjaźń zachodzi, gdy przyjaciele chcą dla siebie dobra.
[Prawdziwa przyjaźń] wymaga czasu i przyzwyczajenia, bo ludzie nie mogą poznać się nawzajem, zanim jeden drugiemu nie wyda się godzien przyjaźni i nie zdobędzie jego zaufania.
Skoro najtrudniejszą właśnie rzeczą […] jest poznać siebie [...], to sami z siebie nie możemy mieć żadnego obrazu samych siebie [...]. Otóż, np. ilekroć chcemy zobaczyć własną twarz, widzimy ją patrząc w lustro, podobnie kiedy pragniemy poznać siebie, możemy poznać, patrząc na przyjaciela, ponieważ przyjaciel, jak twierdzimy, jest drugim ja.
Przyjaźń ludzi prawych jest dobra i umacnia się w miarę ich obcowania z sobą; zdaje się, że dzięki temu, iż wspólnie działają, stają się lepsi i jedni drugich nawzajem poprawiają.
Arystoteles, "Etyka nikomachejska" (fragmenty)