aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026
Znajdź nas na    

Wirtualna klasa

Dział: edukacja

Jak rozwój nowych technologii i informatyzacja szkół wpłyną na edukację w Polsce? Czy w najbliższym czasie uda nam się odejść od tradycyjnych metod nauczania? A może nic się nie zmieni i system edukacji pozostanie bez zmian? Oto prognozy ekspertów.

Nowe techniki nauczania

Polskie szkoły wciąż są zdominowane przez klasyczną dydaktykę, czyli przekazywanie wiedzy poprzez lekcje, pisanie na tablicy czy prace domowe. Jak dowodzą eksperci w opublikowanym niedawno raporcie RE-WIZJE pt. "Jaka będzie Polska za 10 lat", przygotowanym przez ośrodek dialogu i analiz THINKTANK, informatyzacja szkół i rozwój nowych technologii spowodują przejście do modelu edukacji hybrydowej, czyli połączenia tradycyjnych lekcji z tymi w przestrzeni wirtualnej. Według danych Systemu Informacji Oświatowej, już 66% szkół w Polsce ma dostęp do Internetu. Jeszcze szerszy dostęp do sieci uczniowie mają w domach[1], zdecydowana większość z nich, bo aż 74% posiada również smartfona[2], co siłą rzeczy kreuje naturalna przestrzeń ich życia i determinuje sposób uczenia się - do sprawdzianu przygotować mogą się korzystając z Wikipedii, notatki od kolegi "przepisać" robiąc zdjęcie telefonem a bieżących informacji dowiedzą się z Facebooka lub portalu informacyjnego.

Edukacja nie tylko w szkole

Dostęp do zasobów edukacyjnych w sieci powoduje, że szkoła nie jest już jedynym miejscem zdobywania wiedzy, na znaczeniu zyskują usługi edukacyjne czy nauka online.

Ciekawym przykładem wykorzystania tego trendu jest system edukacyjny EF Efekta, opracowany przez międzynarodową szkołę językową Education First. Jego głównym założeniem jest nauka języka obcego w kraju, w którym on obowiązuje. Pozwala to na całkowite zanurzenie kulturowe i maksymalizację efektów nauki. System EF Efekta składa się z lekcji w klasach oraz interaktywnych materiałów dostępnych w wersji online. W trakcie zajęć lekcyjnych więcej uwagi poświęca się na rozmowę, a nie zapamiętywanie suchych informacji - nacisk kładziony jest na indywidualne zainteresowania, ale też słabości językowe poszczególnych osób. Z kolei interaktywne materiały dostępne online pozwalają na naukę w tempie dostosowanym do indywidualnych potrzeb kursantów. Do dyspozycji mają oni również pliki wideo dostępne na iPada czy iPoda, dzięki czemu naukę kontynuować mogą w drodze do szkoły, pomiędzy zajęciami czy, np. relaksując się w parku. Przykładowe podcasty można zobaczyć pod adresem www.ef.com/podenglish

Opisane przykłady pokazują jak wielki wpływ na obraz edukacji może mieć postęp technologiczny czy informatyzacja szkół. Pozostaje liczyć na to, że nauczyciele coraz chętniej korzystać będą z dobrodziejstw nowych technologii, w tym e-podręczników czy materiałów dostępnych na urządzenia przenośne.

O Education First:

EF, czyli Education First to w bezpośrednim tłumaczeniu edukacja na pierwszym miejscu. Spółka założona została 50 lat temu przez Bertila Hulta, który jako pierwszy wpadł na pomysł organizowania językowych podróży edukacyjnych. Misją firmy jest otwieranie świata przez edukację, pomagając ludziom każdej narodowości i w różnym wieku zostać jego obywatelami. Education First oferuje szereg programów edukacyjnych, od nauki 7 różnych języków obcych po podróże edukacyjne, wymianę międzykulturową i możliwość uzyskania stopni naukowych. Globalna sieć Education First obejmuje 40 500 pracowników pracujących w 45 własnych szkołach i biurach w większości krajów na świecie, a od 1965 roku z jej usług skorzystało 15 milionów osób.


[1] Według raportu GUS, "Społeczeństwo informatyczne w Polsce w 2014 r."

[1] Polacy w wieku 15-19 lat posiada smartfona, według raportu "Marketing mobilny w Polsce 2013/2014"

opublikowano: 2015-03-24
Komentarze
Polityka Prywatności