Liceum Akademickie UMK po raz kolejny zostało uznane za najlepsze liceum w Polsce. „Perspektywy” opublikowały doroczny Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych.
Wyniki tegorocznej (szesnastej edycji) Rankingu zostały ogłoszone 15 stycznia podczas uroczystości w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, w której wzięli udział JM Rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn oraz dyrektor Zespołu Szkół UMK Liceum i Gimnazjum Akademickie, Arkadiusz Stańczyk. Licea ogólnokształcące zostały ocenione według trzech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.
Z okazji sukcesu toruńskiej placówki odbyła się również konferencja prasowa w siedzibie Zespołu Szkół UMK przy ul. Szosa Chełmińska 83 z udziałem prorektor UMK ds. kształcenia, prof. Beaty Przyborowskiej oraz wicedyrektora Szkoły, Adama Makowskiego.
Liceum Akademickie nie tylko zajęło pierwsze miejsce w ogólnym rankingu, ale także znalazło się na pierwszym miejscu w Rankingu Szkół Olimpijskich 2014, czyli zestawieniu szkół z najlepszymi wynikami na olimpiadach przedmiotowych.
Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2014
Zespół Szkół UMK Liceum i Gimnazjum Akademickie ma 15 lat. Pomysł powołania szkoły średniej przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika powstał w I połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. Nawiązywał do tradycji Liceum im. Śniadeckich utworzonego w 1938 r. przy Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W realizację przedsięwzięcia zaangażowały się ówczesne władze: samorządowe i oświatowe województwa toruńskiego oraz ministerialne. W 1996 r. powołano Radę Nadzorczą szkoły, której nazwa - Gimnazjum Akademickie - nawiązywała do słynnego w całej Europie Gimnazjum Toruńskiego założonego w 1568 r. Także w 1996 r. rozpoczęto budowę siedziby szkoły przy Szosie Chełmińskiej. Formalnie szkołę powołano w styczniu 1998 r., a pierwszy rocznik - czterdzieścioro uczniów - rozpoczął naukę 1 września. Po reformie oświaty Gimnazjum przekształciło się w Zespół Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum Akademickie.
Do szkoły przyjmowana jest szczególnie uzdolniona młodzież z całej Polski, w większości to finaliści i laureaci konkursów gimnazjalnych i olimpiad. Założeniem szkoły jest maksymalne zindywidualizowanie nauki i rozwijanie zainteresowań poszczególnych uczniów.