Pod koniec stycznia odbędzie się wykład dotyczący metod dogadywania się z psem oraz pracy psów. Wykład dziesięciolatki uzupełniony będzie wystąpieniem przewodników psów z Ochotniczej Straży Pożarnej Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu.
Wykład odbędzie się 25 stycznia 2013 r. godzina 11.00
Miejsce: Dolnośląska Szkoła Wyższa, Wydział Nauk Pedagogicznych, ul. Strzegomska 55, aula, Wrocław
Tytuł: "Czy można dogadać się z psem?"
Młody ekspert: Dominika Maszko (10 lat)
Dorośli eksperci: Dorota Adamek-Nowak, Magdalena Białoń-Chalecka i Grzegorz Borkowski, przewodnicy psów z Ochotniczej Straży Pożarnej Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu.
– W styczniowym wykładzie PAD w rolę młodego eksperta wcieli się dziesięcioletnia Dominika Maszko. Zaproszenie do udziału przyjęli także dorośli eksperci: Dorota Adamek-Nowak, Magdalena Białoń-Chalecka i Grzegorz Borkowski, przewodnicy psów z Ochotniczej Straży Pożarnej Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu – zapowiada dr Anetta Pereświet-Sotłan, koordynatorka projektu na Wydziale Nauk Pedagogicznych DSW.
– Podczas
naszego wystąpienia chcielibyśmy skupić się na psach pracujących. Opowiemy w jakich
służbach działają, co robią, do czego mogą być przydatne i dlaczego – mówi Dorota
Adamek-Nowak z OSP JRS we Wrocławiu.
Uczestnicy będą mieli okazję także poznać zasady postępowania z psami: zachowania i obowiązki właściciela psa oraz sposoby postępowania ze zwierzętami podczas zagrożenia z ich strony. – Sama mam dzieci i od małego wpajam im pewne zachowania w stosunku do psów. Przypominam o tym, że pies wyszkolony to taki, nad którym właściciel ma kontrolę, a to poprawia nasze bezpieczeństwo – tłumaczy przewodniczka. Świadome posiadanie psa wiąże się z konkretną wiedzą o nim. Właściciel powinien wiedzieć, jak szkolić psa, jak on widzi człowieka, jakie są jego potrzeby i jakie błędy się popełnia – dodaje.
Uczestnicy Akademii będą mieli okazję zobaczyć psy pracujące – zwierzęta, które biorą udział w akcjach ratowniczych. Przewodnicy opowiedzą im do czego są one wykorzystywane, jakie mają zalety, kiedy można ich użyć. – Z naszego doświadczenia wynika, że dla większości ludzi pies ratowniczy jednoznacznie kojarzy się z psem tropiącym. Chcielibyśmy to zmienić, pokazać, jak działają nasze psy, na czym polega ich praca, kiedy można ich użyć, jak wygląda ich szkolenie oraz jak to jest być przewodnikiem psa ratowniczego. Być może wśród słuchaczy znajdą się przyszli przewodnicy psów ratowniczych – zapowiada jedna z dorosłych ekspertów – Dorota Adamek-Nowak.
Polska Akademia Dzieci to projekt, w którym wykłady prowadzą zarówno młodzi, jak i dorośli wykładowcy. Dzięki temu młodzi naukowcy mogą prezentować oraz poszerzać swoją wiedzę.
W
ciągu roku akademickiego zaplanowano osiem wykładów, podczas których swoją
wiedzę będą prezentować zarówno młodzi, jak i dorośli eksperci.
Patronat honorowy nad Polską Akademią Dzieci objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec.
Partnerzy wykładu:
– Ochotnicza Straż Pożarna Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu
– Aquapark Wrocław