19 grudnia br. w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie (WSE) odbył się niezwykły event edukacyjny, będący jednocześnie niepowtarzalną lekcją geografii dla licealistów - „Podróże – oknem na świat”.
Spotkanie z podróżnikami rozpoczął wykład Michała Futyry, kierownika Instytutu Badań nad Cywilizacjami WSE. Jego prezentacja pt. „Wielokulturowość okiem zapalonego podróżnika” przedstawiła jego podróż po Azji południowo-wschodniej śladami Tiziano Tezaniego włoskiego reportera i dziennikarza. - Chciałem przekonać młodych ludzi jak ogromną wartość edukacyjną mają podróże i jak pod ich wpływem zmienia się postrzeganie otaczającej rzeczywistości - skomentował Michał Futyra.
O wyprawie „Afryka Nowaka” - największej wyprawie podróżniczej Polaków, która została okrzyknięta przez magazyn Traveler "Podróżą roku 2011" - opowiedział jeden z jej uczestników socjolog, europeista i antropolog dr Konrad Pędziwiatr - wykładowca WSE. W wyprawę śladami Kazimierza Nowaka po Afryce, która rozpoczęła się 9 listopad 2009 i trwała 815 dni zaangażowanych było prawie 130 osób. Nigdy wcześniej tak duża liczba Polaków nie była zaangażowana w jedną wyprawę podróżniczą. Przez ponad 2 lata przemierzali oni Afrykę w taki sam sposób jak w latach 1930. robił to Kazimierz Nowak, czyli głównie na rowerach, a na niektórych etapach pieszo (ekspedycja na Ruwenzori we wschodnim Kongu), konno (w Namibii), czółnem (rzeką Kassai i Kongo) oraz na wielbłądach (Sahara).
Następnie Bartolomeo Koczenasz, student filozofii i fotograf związany z Fundacją Babel Images, twórca podróżniczego projektu Smiley Planet i organizator wielu społeczno-artystycznych wydarzeń, m.in. Światowego Dnia Uśmiechu, opowiedział o projekcie podróżniczym „Jak uśmiech zmienił moje podróże”. To właśnie dzięki otwartości na drugiego człowieka i uśmiechowi, który jest uniwersalnym językiem do komunikowania się, Bartolomeo poznaje ludzi, ich codzienne życie i obyczaje. Swoją podróż podsumowuje: - niezliczone ilości poznanych ludzi na wielu kontynentach. Setki złapanych autostopów i wykonanych portretów. Niekończąca lista cudownych doświadczeń, których moc zmienia człowieka na cale życie.
Event podróżniczy zorganizowany w
WSE cieszył się tak dużym zainteresowaniem wśród młodzieży licealnej, że
organizatorzy postanowili w najbliższym czasie zorganizować koleją jego
edycję.