aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
Terminy ferii:  ferie 2025, ferie 2026

Młodzieżowa Akademia przy WSPiA zakończyła pierwszy semestr

Prawie 700. słuchaczy z 50. szkół ponadgimnazjalnych w 6. miastach Podkarpacia oraz blisko 20 wykładów i spotkań z uczniami – tak najkrócej można podsumować pierwszy semestr działalności Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Akademia to projekt WSPiA mający na celu edukację i profilaktykę w zakresie prawa i bezpieczeństwa. Powstała we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Ostatnie - przed wakacjami - zajęcia Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa odbyły się w dniach od 16 do 19 czerwca w Krośnie, Jaśle, Przemyślu, Dębicy, Łańcucie i Rzeszowie. Podczas spotkania uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zostali wprowadzeni do problematyki zabezpieczania śladów kryminalistycznych. Poznali sposoby wykrywania sprawców przestępstw oraz metody daktyloskopowania. Najciekawszą częścią zajęć była prezentacja zasad działania wariografu, podczas której młodzież mogła zobaczyć, jak działa "wykrywacz kłamstw" oraz jaką wartość dowodową mają badania wykonane za pomocą tego urządzenia. Zajęcia zorganizowane zostały z wykorzystaniem specjalistycznych waliz śledczych i wariografu, znajdujących się na wyposażeniu Laboratorium Kryminalistycznego WSPiA.

To było świetne doświadczenie - mówili po zajęciach słuchacze Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. - Mogliśmy poznać i zobaczyć jak działa wariograf. Wiemy też, jaka jest wartość dowodowa takiego urządzenia. Każdy, kto chciał, mógł również nauczyć się, jak pobiera się odbitki palców oraz otrzymać pamiątkową kartę daktyloskopijną ze swoimi śladami linii papilarnych - mówi Darek, słuchacz Akademii z Rzeszowa.

Zresztą wszystkie zajęcia, w których mogliśmy uczestniczyć były bardzo ciekawe - dodaje Natalia, słuchaczka Akademii z Jasła. - Dla mnie najlepsze były te, dotyczące tematyki dopalaczy i narkotyków. Dowiedziałem się zupełnie nowych rzeczy, np. jak niebezpieczny jest skład dopalaczy i jakie dziwne i szkodliwe substancje są dodawane do takich środków odurzających. Wykładowcy tłumaczyli nam, jak bardzo niebezpieczne mogą być skutki zażywania takich substancji. Dowiedzieliśmy się także np. jak wygląda prawidłowe zatrzymanie i przesłuchanie. Zajęcia obejmowały tematy na czasie, które mogą dotyczyć każdego z nas - mówi Natalia. Dodaje, że już nie może doczekać się kolejnych zajęć, które rozpoczną się po wakacjach.

W ramach zajęć słuchacze Akademii będą mogli poznać wiele aktualnych zagadnień - tłumaczy prof. Czesław Kłak, Dyrektor Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. - Tematyka była bardzo zróżnicowana. Młodzież mogła poznać różne rodzaje patologii społecznych. Mówiliśmy o odpowiedzialności karnej i zagrożeniach związanych m.in. z używaniem alkoholu, narkotyków, dopalaczy i innych substancji odurzających. W czasie zajęć uczniowie mogli poznać także problematykę odpowiedzialności nieletniego za czyn karalny i związanych z tym konsekwencji. Poznali niektóre powszechne typy przestępstw np. groźby karalne, rozbój, naruszenie nietykalności cielesnej zarówno funkcjonariusza, jak i obywatela. Tematyka zajęć dotyczyła także techniki śledczych takich jak daktyloskopowanie czy badania za pomocą wariografu. Staraliśmy się, aby każde zajęcia oprócz części teoretycznej zawierały także element praktyczny, czyli np. symulację zatrzymania przestępcy - wylicza prof. Czesław Kłak.

Dyrektor Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa dodaje, że w planach na przyszły rok szkolny są kolejne ciekawe zajęcia m.in. z użyciem specjalnych manekinów imitujących ofiarę przestępstwa i pozwalających na prezentację różnych technik kryminalistycznych.

Akademia

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa utworzona została przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W zajęciach w ramach Akademii uczestniczy łącznie ponad 700. uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z 6. miast regionu. Raz w miesiącu wykłady i zajęcia praktyczne organizowane są w: Rzeszowie, Łańcucie, Przemyślu, Dębicy, Jaśle i Krośnie.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA to element realizowanego przez Uczelnię programu "Bezpieczna przyszłość". Do Akademii przystąpiło około 50 szkół ponadgimnazjalnych. Podstawowym celem Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa jest edukacja prawna oraz podnoszenie świadomości prawnej i świadomości w zakresie bezpieczeństwa. Akademia ma także na celu kształtowanie praworządnych postaw w szkole i w życiu społecznym oraz rozwijanie zainteresowań prawem i problematyką bezpieczeństwa. Uczestnictwo w Akademii ma również pomóc w budowie zaufania i szacunku pomiędzy młodzieżą a organami państwa oraz formacjami i służbami zajmującymi się egzekwowaniem prawa i ochroną bezpieczeństwa. Zajęcia mają również kształtować postawy sprzyjające bezpiecznym zachowaniom w życiu społecznym.

Podczas spotkań w ramach Akademii uczniowie będą mogli poznać wiele aktualnych zagadnień. Tematy zajęć związane są m.in. z przestępczością (w tym cyberprzestępczością) i jej skutkami, zasadami odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia oraz problematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa. W ramach zajęć uczniowie będą mogli poznać skutki spożywania alkoholu, posiadania i używania narkotyków oraz innych nielegalnych substancji w świetle prawa. Tematyka zajęć obejmie także zasady bezpieczeństwa w szkole, na ulicy, w podróży, w Internecie, zagrożeń związanych z użytkowaniem nowoczesnych technologii oraz problematykę praw autorskich. Słuchacze Akademii będą również uczestniczyć w symulowanych rozprawach sądowych, symulacji zbierania śladów na miejscu przestępstwa oraz w zajęciach praktycznych w oparciu o sprzęt znajdujący się na wyposażeniu Laboratorium Kryminalistycznego WSPiA, m.in. walizy śledcze, walizy do zabezpieczania śladów daktyloskopijnych, wariograf (tzw. wykrywacz kłamstw).

Słuchacze Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa na zakończenie zajęć otrzymają specjalne dyplomy, potwierdzające uczestnictwo w Akademii. Zajęcia w ramach Akademii są bezpłatne.

O WSPiA


data ostatniej modyfikacji: 2015-06-24 09:10:48
Komentarze
Polityka Prywatności